MÁM NEVIDOMÉ RODIČE

Výstava fotografií Elišky Rafajové

Výstava představuje výběr z fotografií, které vznikly v souvislosti s publikací Nevidomí rodiče a jejich zkušenosti vydanou Okamžikem. Během její přípravy v rodinách čtyř nevidomých párů autorka pořídila několik desítek fotografií z každodenního života nevidomých rodičů s dětmi. Podařilo se jí zachytit atmosféru v rodinách, jejich běžnou rutinu i šťastné chvíle. Protagonisty souboru fotografií jsou zákonitě děti. V tomto případě shodou okolností čtyři vidící holčičky. Jejich spontaneita i samozřejmost přijímání složité situace ovlivnily vyznění fotografií a tím i výstavy. Vizuální svědectví tak adekvátně doplňuje slovní výpověď v podobě rozhovorů s nevidomými rodiči, kteří se svěřují se svými radostmi i starostmi a snaží se předat své postřehy a zkušenosti dalším podobným rodinám. Optimistický charakter nearanžovaných, chápajících snímků oslovuje diváka a vybízí k zamyšlení nad tolik diskutovaným smyslem a kvalitou života. 

Fotografie z cyklu Mám nevidomé rodiče získaly v roce 2016 první cenu ve fotografické soutěži Vládního výboru pro zdravotně postižené Život bez bariér.

Eliška Rafajová se fotografii věnuje již řadu let vedle své odborné a pedagogické práce na vysoké škole. Získala řadu ocenění v soutěžích Premiéra v Hradci Králové, Fotouniverziáda v Českých Budějovicích, v Národní soutěži amatérské fotografie ve Svitavách, a především v soutěži Praha fotografická v Praze. V roce 2015 se jí v této soutěži podařilo získat Cenu primátorky hlavního města Prahy za fotografii Skrytý pohyb metropole z koncepčně vyváženého dokumentárního souboru Parkour. Vystavovaný soubor potvrzuje její schopnost věnovat se soustavně určitému projektu a věcně i umělecky jej ztvárnit.

 

  

Okamžiku v roce 2020 spustil  projekt s názvem Podpora nevidomých rodičů při vzdělávání dětí, který je zaměřený na pomoc rodičům s předškolní, školní i mimoškolní přípravou jejich dětí. Více informací naleznete na ZDE.