Nové dvojčíslo Hmatáku – ČESKÉ MINCE

Je tu nový rok a s ním i nový Hmaták, nebo rovnou dva? Ano, na řadě je první dvojčíslo Hmatáku a přináší Vám ukázku českých mincí.

Mince máme v rukou skoro každý den. Mnozí jistě vědí, že podle okraje mince se dá hmatem rozeznat jejich hodnota. Ale co je na nich vlastně vyobrazeno?

V Hmatáku číslo 8 najdete zobrazení mincí hodnoty 1, 2 a 5 korun. Zatímco Hmaták číslo 9 obsahuje detaily mincí 10, 20, 50 a samostatný list s lícovou stranou, tedy českým lvem.

Na každém grafickém listu je zvětšenina mince ve vizuální i hmatové podobě, pro srovnání její reálná velikost, umělecký podpis autora a samozřejmě i informace k dané minci.

Asi není žádné překvapení, že takhle propracované Hmatáky jsou opět dílem Petra Červenky. Pro tisk jsme využili oblíbené tiskárny Emprint SpotDot.

A proč jsou vlastně Hmatáky dva?

První tři mince v Hmatáku číslo 8 zvládne jistě každý zvídavý čtenář. Ale pro číslo 9 s mincemi vyšších hodnot a českým lvem doporučujeme pomoc vidícího asistenta. Vyobrazení na mincích jsou už složitější a ani český lev není nijak jednoduchý obrázek. Proto si tento Hmaták více vychutnáte, pokud Vám někdo popíše, co si konkrétně prohlížíte.

Cena Hmatáku č. 8 je 51 Kč a Hmatáku č. 9 je 61 Kč + balné. Po domluvě je možné si Hmatáky vyzvednou i osobně.

Všechny informace i oficiální ceník najdete na webu https://www.elsa.cvut.cz/…/atelier-asistivnich…/hmatak/

Hmaták jsem vytvořili s cílem šíření hmatové grafiky a čtení Brailleova bodového písma. Obsah Hmatáku tvoří tyflografický list a jeho popis právě v bodovém písmu. Vše v jednom balení a rozesílané až k Vám domů.

Hmatáky nejsou určené pouze zájemcům z řad zrakově postižených, ale všem zajímajícím se o toto téma. Mohou rozšířit nabídku tyflografiky ve speciálních školách, speciálně pedagogických centrech, poradenských centrech univerzit i neziskových organizacích.

Jak si Hmaták objednat?

První možností je objednávka přes Google formulář, kde vyplníte své jméno, doručovací adresu a číslo Hmatáku. My Vám vše připravíme k vyzvednutí nebo odešleme až k Vám domů.

Odkaz na Google formulář: https://docs.google.com/…/1FAIpQLSc8gfv4hkYyHm…/viewform

Druhou možností je napsat na e-mail atelion@elsa.cvut.cz.

Aktuální čísla Hmatáku i předešlá čísla si můžete po domluvě prohlédnout/osahat i v Poradenském centru Okamžiku.