Běh pro Světlušku 2021

 
Světluška, projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu, pokračuje ve štafetě Nočních běhů. Další v pořadí je Praha, běh se zde uskuteční 30. září na Výstavišti ve Stromovce od 20.00. Registrace na místě bude probíhat už od 17.30. Součástí vstupenky je pro každého účastníka sportovní vak a dle vlastního výběru buď běžecká čelenka, nebo čelovka. 

Sportovní sešlost navíc letos oslaví 10. narozeniny, a tak součástí narozeninového programu před startem v Praze bude i novocirkusové vystoupení uměleckého dua Bratři v tricku a pěvecké vystoupení Michala Hrůzy. Od 23. do 30. září bude na Výstavišti stát také Kavárna POTMĚ, která kromě zatemněného zážitku nabídne i pestrý doprovodný program.  

Běh i káva

Běžci v Praze budou mít na výběr z kratšího (2,8 km), nebo delšího (4,5 km) okruhu. Není přitom nutné běhat, trasu lze klidně jen projít. Vítáni jsou zájemci všech věkových kategorií, kteří chtějí podpořit dobrou věc. Registrovat se mohou také firmy, které podpoří své zaměstnance ve sportovních aktivitách, a každým zakoupeným startovným přispějí do sbírky Světluška.

Do běhu se opět zapojí zrakově postižení sportovci, které Světluška již 19 let podporuje v aktivním životě.

Účastníci v Praze se mohou těšit na rytmické rozproudění Michala Hrůzy, bubeníků Tokhi & The Groove Army a vystoupení uměleckého souboru Bratři v tricku, špičce na poli nového cirkusu, jehož hlavní protagonisté Adam Jarchovský a Václav Jelínek jsou také tvářemi letošních nočních běhů s mottem Běžky, pěšky. 

K dispozici budou čerstvé mošty od generálního partnera Kaufland a stánky hlavních partnerů – společnosti Hannah, kde bude k dostání limitovaná narozeninová edice sportovních triček, a České spořitelny, která před výběhem prověří pohotovost a zrak běžců. Celým večerem provedou moderátoři Českého rozhlasu.

Na pražském Výstavišti bude v den Nočního běhu na návštěvníky čekat kompletní světluščí zážitek. Ve stejném termínu zde totiž zakotví také Kavárna POTMĚ, která bude zprvu součástí festivalu Svět knihy. Dveře pro zájemce bude mít otevřeny od 23. září do 30. září.

Kromě autentického zážitku a setkání s těžce zrakově postiženými kavárníky nabídne Kavárna každý den doplňující program. Hosté si tak užijí například degustaci Vína pro Světlušku, vystoupení cimbálové kapely, autorská čtení, představení audiohry pro nevidomé.

Na místě bude také možnost vyzkoušení pomůcek ke čtení i pomůcek, které usnadňují život zrakově postiženým doma, ve škole či zaměstnání. V rámci sportovního dne (25. 9.) budou k dispozici na vyzkoušení tandemová kol a další sportovní výbavy pro nevidomé a slabozraké. 

„Noční běh pro Světlušku slaví desátý jubilejní ročník a já jsem moc rád, že stejně tak dlouho je i Výstaviště Praha hrdým partnerem akce. Spojení sportu a lidské sounáležitosti je příjemná a efektivní cesta pomoci, zároveň příležitostí poznat nové lidi a načerpat pozitivní spirit, který Světluška každoročně přináší. Aktivity podobného zaměření, tedy s přesahem do společenské zodpovědnosti a filantropie, budou do budoucna součástí našeho CSR programu, který již brzy představíme. Vedle naší společenské zodpovědnosti však zůstaneme věrní i všem akcím na pomoc jednotlivcům i skupinám, jako je právě Světluška, které přejeme úspěšný let a budeme se těšit na další ročníky u nás, na Výstavišti,“ doplňuje Tomáš Hübl, předseda představenstva Výstaviště Praha.

Od amatérského běhu tří kamarádů k tisícům běžců

Noční běh pro Světlušku patří k jedné z největších sportovních akcí na podporu lidí s hendikepem. Začátky sportovní akce pomáhající těžce zrakově postiženým přitom začaly výběhem tří kamarádů, kteří se rozhodli uspořádat s přáteli zážitkový charitativní běh pro Světlušku, noční a s čelovkami.

„Jenže potom jsme dostali odvahu a plácli jsme si, že pozveme širokou veřejnost běžců. Kdo přijde, dá symbolické startovné, které v plné výši věnujeme Světlušce,“ vysvětluje kreativec David Podhola, který je spolu s Jakubem Herešem a Martinem Skálou jedním z otců Nočního běhu.

„Nabídli jsme tedy projekt Nadačnímu fondu Českého rozhlasu. Nikdo nevěděl, do čeho jdeme a jaký úspěch vůbec akce bude mít. Všichni jsme tomu ale věřili. Po deseti letech je tady báječný seriál běhů po celé republice, který nám stále potvrzuje, že běhat ve tmě má milionový smysl, a to doslova,“ uzavírá David Podhola k letošnímu desetiletému výročí Nočního běhu. Ten od roku svého konání dokázal oslovit téměř 40 tisíc běžců, kteří zrakově postižené podpořili částkou bezmála 18 milionů korun. 

Zakoupení vstupenek na Noční běh pro Světlušku v Praze je možno zde, do Kavárny POTMĚ zde.